Патронатна сім'я

З 2021 року у Ладанській територіальній громаді запроваджена нова форма сімейного виховання — патронатна сім'я.                                                  

Що ж таке патронат?

Патронат над дитиною — це послуга тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Сім'я патронатного вихователя — це сім'я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, тимчасово допомагаючи дитині, яка опинилися у складних життєвих обставинах.

Патронатний вихователь — це особа, яка за участю членів сім'ї тимчасово надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім'ї.

Термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

Хто може стати патронатним вихователем?

Кандидатом у патронатні вихователі може бути людина, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також має:

-повнолітнього члена сім'ї (це може бути чоловік або дружина, син, донька, інший член сім'ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі, готові бути добровільним помічником кандидата у патронатні вихователі та разом з ним пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою до сім'ї патронатного вихователя (далі - добровільний помічник);

-належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання, у тому числі наявність окремої кімнати (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутових зручностей.

-Обов’язки патронатного вихователя:

1. забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;

2. створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;

3. співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування;

4. забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;

5. сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Патронатним вихователем НЕ можуть бути особи, які:

-виховують власних дітей віком до чотирьох років, дитину з інвалідністю, яка має обмеження життєдіяльності;

-є опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір'ю чи батьком/матір'ю-вихователем;

-обмежені у дієздатності;

-визнані недієздатними;

-позбавлені батьківські прав, якщо ці права не були поновлені;

-перебувають на обліку сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах;

-стосовно яких було прийнято рішення органу опіки та піклування або суду про відібрання дитини;

-перебувають під слідством;

-були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями), патронатними вихователями дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу), або договір про патронат над дитиною було розірвано з їх вини;

-перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному або наркологічному диспансері;

-зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

-страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ;

-були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;

-перебувають на профілактичному обліку в органах Національної поліції як кривдники;

за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду.

Хто може бути влаштований в патронатну сім'ю?

Діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, що негативно впливають чи можуть вплинути на їх життя, здоров’я та розвиток, в тому числі діти, які залишилися без батьківського піклування; малолітні/неповнолітні вагітні чи малолітні/неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.

Оплата послуг зі здійснення патронату над дитиною!

-Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць, оплата здійснюється за кожен день перебування дитини в сім'ї.

-На дітей влаштованих в сім'ю виплачується соціальна допомога на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя у розмірі двох з половиною прожиткових мінімумів для дітей залежно від їх віку.

За детальною інформацією звертайтеся до  Служби у справах дітей Ладанської селищної ради:

Адреса: Прилуцький район, смт Ладан, вулиця Миру, будинок 77-А

Посилання на законодавство

  1. Сімейний Кодекс України http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947
  2. Постанова Кабінету Міністрів України від від 20 серпня 2021 р. № 893 «Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/893

Фото без опису