Фото без опису

Що таке домашнє насильство?

Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Види насильства

Фізичне насильство:

  • ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання
  • незаконне позбавлення волі
  • нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень
  • залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває у небезпечному для життя стані

Економічне насильство:

  • позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними
  • залишення без догляду або піклування
  • перешкоджання в отриманні лікування чи реабілітації
  • заборона навчатися, працювати або примушування до праці

Психологічне насильство:

  • словесні образи, погрози
  • приниження, переслідування, залякування
  • навіювання почуття провини, невпевненості
  • шантаж та маніпуляції, введення в оману для власної вигоди
  • постійний та цілковитий контроль
  • постійна критика та насмішки
  • заборона бачитися/спілкуватися із рідними чи близькими, тощо

Сексуальне насильство:

  • примус до статевого контакту
  • вчинення дій сексуального характеру у присутності дитини або стосовно дитини, незалежно від її згоди
  • примус до небажаних форм статевих контактів тощо

 Алгоритм дій у випадках домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі

  1. Якщо починається сварка, яка може закінчитися фізичним насильством, намагайтеся уникнути контакту і перейдіть у інше приміщення, яке можна легко покинути. Тримайтеся ближче до виходу. Уникайте суперечки у приміщенні, де є гострі та ріжучі предмети.
  2. Знайдіть місце, куди можете піти у разі небезпеки. Це місце повинне бути безпечним, щоб кривдник вас не знайшов.
  3. Домовтесь зі своїми сусідами, щоб вони викликали поліцію у випадку, коли почують крик з вашого помешкання.
  4. Зробіть дублікат ключів та сховайте їх у надійному місці, щоб у разі небезпеки ви могли швидко вийти з приміщення та дістатися до безпечного місця.
  5. Заховайте у безпечному місці необхідну суму грошей, список з необхідними номерами телефонів, паспорт, документи дитини та інші важливі документи, необхідний одяг та ліки.
  6. Заздалегідь дізнайтеся телефони місцевих служб, які можуть надати Вам необхідну підтримку та допомогу.
  7. Не мовчіть! Розкажіть про свою проблему людям, яким довіряєте, і обов’язково зверніться за допомогою до спеціаліста.

Які заходи можуть застосовуватись до кривдників?

Терміновий припис — захід протидії домашньому насильству, спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров’я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства. Застосовується до кривдника не більше, ніж на 10 днів. Ідеться про негайне припинення домашнього фізичного насильства. Він полягає в обмеженні кривдника, що вчиняє домашнє насильство, доступу до житлового приміщення, де проживає жертва.

Терміновий припис виноситься за заявою постраждалої людини, а також за власною ініціативою працівників Національної поліції України за результатами оцінки ризиків. Забороняється вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи та контакт з нею. Кривдник повинен залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи.

Обмежувальний припис — захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямоване на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис видається судом на строк від 1 до 6 місяців за заявою постраждалої особи або її представника. 

Якщо домашнє насильство застосоване до дитини — за заявою батьків або інших родичів дитини (баби, діда, повнолітніх брата, сестри), мачухи або вітчима дитини, а також органів опіки й піклування.

Під час обмежувального припису діють такі обмеження та заборони:

- забороняється перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

- усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

- обмеження в спілкуванні з постраждалою дитиною;

- заборона наближатися на визначену в  відвідування постраждалої особи;

- заборона особисто і через інших людей розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

- забороняється вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

 

Куди потрібно звертатись в разі вчинення домашнього насильства?

Найперше, куди потрібно звернутися за допомогою – це поліція. Ви можете викликати поліцію за телефоном 102 або звернутися особисто до райвідділу та написати заяву. Пам’ятайте, що поліцейські можуть проникати до житла особи без рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням акту домашнього насильства, у разі небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи.

Якщо ви потребуєте консультації, боїтесь звертатись до поліції з даного питання чи з інших причин, то можете зателефонувати на номери гарячих ліній, де вам нададуть роз’яснення та консультування (усі дзвінки безкоштовні):

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 116-123 або 0-800-500-335 або

сайт:  https://la-strada.org.ua/garyachi-liniyi   

Національна дитяча гаряча лінія 116-111 або 0-800-500-225 або

сайт: https://la-strada.org.ua/garyachi-liniyi  

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.

Урядова «гаряча лінія» для осіб, які постраждали від домашнього насильства 15-47(з мобільного), або сайт: https://1547.ukc.gov.ua/